Może jeszcze nie wszyscy z Państwa zauważyli, że portal UZP przeszedł metamorfozę. Zmiany te są widoczne zarówno w szacie graficznej, jak i w funkcjonalności. Jedną z ciekawszych funkcji udostępnionych przez UZP jest wyszukiwarka orzeczeń
Narzędzie dostępne jest na stronie https://orzeczenia.uzp.gov.pl/

Elektronizacja zamówień publicznych

Zmiany przepisów, czyli zmiany, zmiany, zmiany...

Moderator: Janosik

Awatar użytkownika
Janosik
Administrator
Kontakt:

Elektronizacja zamówień publicznych

Post autor: Janosik » 21 października 2017, o 12:29

Prace nad elektronizacją zamówień publicznych weszły w kolejną fazę. Ministerstwo Cyfryzacji, przy koncepcyjnej współpracy Urzędu Zamówień Publicznych, uruchomiło przetarg na budowę narzędzia e-zamówienia – pierwszego elementu całościowego rozwiązania umożliwiającego udzielanie zamówień w formie elektronicznej. Jednocześnie podjęto prace nad udostępnieniem centralnej platformy zakupowej, która będzie drugą, kluczową częścią systemu.

Konieczność elektronizacji zamówień publicznych wynika z prawa unijnego. Celem projektu „e-Zamówienia – elektroniczne zamówienia publiczne” jest budowa narzędzia oraz standaryzacja usług i wymiany danych na potrzeby elektronizacji procesu udzielania zamówień publicznych w Polsce. Ogłoszony przez Ministerstwo Cyfryzacji przetarg na budowę narzędzia e-Zamówienia z Centralnym Repozytorium Danych to kolejny, po zeszłorocznej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, krok w kierunku zapewnienia przeprowadzenia elektronicznych zamówień zgodnie z wymaganiami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych.

Od 18 października 2018 r. do przeprowadzenia kompletnego zamówienia publicznego, w rozumieniu ww. dyrektywy, wymagane będzie przyjmowanie drogą elektroniczną oraz zabezpieczanie do terminu otwarcia ofert, wniosków i oświadczeń, a także opatrzenie ich bezpiecznym podpisem elektronicznym. Dla pełnej elektronizacji udzielanego zamówienia docelowo wskazane jest także wykorzystanie cyfrowej platformy zakupowej.

Tego typu platformy już dziś oferowane są zamawiającym na rynku. Jednak nieskoordynowane wdrażanie tego typu rozwiązań przez kilkadziesiąt tysięcy podmiotów zamawiających będzie działaniem nieracjonalnym ekonomicznie. Dlatego trwają prace nad stworzeniem centralnej, ogólnodostępnej platformy zakupowej. W związku z tym zakup oferowanych już dziś rozwiązań nie jest warunkiem koniecznym dla przeprowadzenia cyfrowych zamówień.

Źródło: UZP

Fart

Re: Elektronizacja zamówień publicznych

Post autor: Fart » 2 listopada 2017, o 14:20

olakostrz

Post autor: olakostrz » 24 stycznia 2018, o 19:45

Od kwietnia br. oświadczenia wstępne (JEDZ-e) winny być już składane w formie elektronicznej przy składaniu ofert "sensu stricto" w formie papierowej. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Zamawiający w SIWZ wpisze, że do oferty (papierowej) wykonawca winienien dołączyć JEDZ-a w formie elektronicznej (zapisane na nośniku: CD, pendrive)?

WZP

Post autor: WZP » 25 stycznia 2018, o 14:38

Też się nad tym zastanawiam. Był ktoś na szkoleniu w tym zakresie?
"Nigdy nie lekceważ chciwości drugiego człowieka"

Grzegorz B.
Kontakt:

Post autor: Grzegorz B. » 25 stycznia 2018, o 15:49

Obawiam się, że wkładanie płyty do oferty nie spełnia wymogów dotyczących komunikacji elektronicznej :)

Na którejś konferencji obiło mi się o uszy, że serwis EPSD miałby mieć taką funkcjonalność. Jednak w zawartej w tamtejszym FAQ informacji o planach na przyszłość nie ma nic takiego.
Grzegorz Bednarczyk w szponach zamówień

olakostrz

Post autor: olakostrz » 29 stycznia 2018, o 06:53

A tu już prawie luty i za chwilę będzie kwiecień
:(

kwassny

Post autor: kwassny » 30 stycznia 2018, o 17:14

Jeżeli UZP nie wyda jakiejś logicznej i zrozumiałem interpretacji, to patrząc literalnie po przepisach, wg mnie nie wolno wymagać złożenia JEDZ w wersji papierowej wraz z ofertą, lecz tylko elektronicznie, przy użyciu systemu teleinformatycznego opisanego w rozporządzeniu, przy czym system ten musi uniemożliwiać zapoznanie się z JEDZ osobom nieupoważnionym i przed terminem otwarcia ofert - odpada zatem mail, faks, płyta cd, pendrive itp :)
Wymagając więc ofert w wersji papierowej i tak trzeba mieć specjalną platformę do odbierania JEDZ :)
Przy czym nawet nie wysłanie JEDZ lub złożenie go po terminie nie skutkuje niczym, ponieważ JEDZ podlega uzupełnieniu.
Pytanie tylko czy jeżeli pomimo zapisów w SIWZ wykonawca wydrukuje podpisze i dołączy papierowego JEDZ do oferty, to Zamawiający ma wystosować głupawe wezwanie do złożenia jeszcze raz tego JEDZa ale w wersji elektronicznej? :D
Czy jeżeli zaniecha tego uznając takie wezwanie za bezprzedmiotowy formalizm, jakaś kontrola nie zakwestionuje poprawności przeprowadzonego postępowania? :D

olakostrz

Post autor: olakostrz » 31 stycznia 2018, o 06:56

Ale do października oferty składa się w formie pisemnej, a zgodnie z art. 25a ust. 1 JEDZ ma być dołączony do oferty. Jeżeli tak to przesłanie do na platformę przy złożeniu oferty w wersji papierowej w Sekretariacie nie spełnia warunku z art. 25a :)

jo

Post autor: jo » 31 stycznia 2018, o 07:08

dlatego jeżeli uzp czegoś nie wymyśli to od 18 kwietnia będę żądał JEDZ w wersji elektronicznej na płytce lub pendrivie dołączone do oferty

kwassny

Post autor: kwassny » 31 stycznia 2018, o 10:21

olakostrz pisze:
31 stycznia 2018, o 06:56
Ale do października oferty składa się w formie pisemnej
ale można zażądać złożenia oferty w wersji elektronicznej już przed październikiem i wtedy będzie komplet ;)

olakostrz

Post autor: olakostrz » 1 lutego 2018, o 06:48

Ale chyba nie o to chyba chodzi, żeby trzeba było przejść na pełną elektronizację w kwietniu zamiast w październiku :)

kwassny

Post autor: kwassny » 1 lutego 2018, o 15:01

teraz to się w ogóle zastanawiam czy można przed październikiem zabronić składać ofert w wersji pisemnej, a wymagać tylko elektronicznej wersji.
w przepisach przejściowych jest zapis "oferty składa się pod rygorem nieważności w formie pisemnej albo - za zgodą zamawiającego - w postaci elektronicznej, podpisane odpowiednio własnoręcznym podpisem albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym" i sądziłem, że ten spójnik albo (alternatywa rozłączna) odnosi się do decyzji zamawiającego, ale może jednak chodzi o decyzję wykonawcy, i to on decyduje jak chce złożyć - w formie pisemnej zawsze może, w formie elektronicznej tylko za zgodą zamawiającego.
i wtedy trzeba by uznać, że ustawodawca w przetargach unijnych z pełną premedytacją nakazał od kwietnia do października obowiązkowo zbierać dokumenty częściowo elektroniczne (JEDZ), a resztę przymusowo nadal w papierze...

kwassny

Post autor: kwassny » 12 lutego 2018, o 10:11

no i proszę, UZP wydało interpretację :)
https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci/elektroniczny-jedz

cd i pendrajv nie, zwykły mail wystarczy, ale zmieni się sposób zapisu JEDZ, będzie teraz szyfrowany

AgaZ

Post autor: AgaZ » 12 lutego 2018, o 16:48

Mamy jeszcze art 10c i myślę że dopóki nie będzie platformy to na nim można uzasadniać składanie ofert jednak papierowych przynajmniej do 18 października, a mianowicie:
"Zamawiający może odstąpić od wymogu użycia środków komunikacji elektronicznej przy składaniu
ofert, jeżeli:
3) użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby specjalistycznego sprzętu, który nie jest dostępny dla zamawiającego".
Więc chyba to nie jest pusty zapis - można z niego korzystać, a Ministerstwo rozwoju nas uspokaja :) w dniu 12.12.2017r, że:
"na obecnym etapie nie rekomendujemy zakupu gotowych rozwiązań informatycznych - w formie licencji czy Portalu e-Usług - umożliwiających elektroniczną komunikację w rozumieniu przepisów Pzp".
Wniosek: spokojnie czekam aż UZP przygotuje narzędzie, a jeśli trzeba jednak dostosować swój sprzęt, żeby móc korzystać to dopóki tego nie mamy- możemy korzystać z cytowanego wyżej 10c. Dobrze myślę?
W Informatorze 4.2017 UZP nas uspokaja na str.6, "Dlatego trwają prace nad stworzeniem centralnej, ogólnodostępnej platformy zakupowej. W związku z tym zakup oferowanych już dziś rozwiązań nie jest warunkiem koniecznym dla przeprowadzenia cyfrowych zamówień"

kwassny

Post autor: kwassny » 13 lutego 2018, o 00:43

Do 18 października oferty mogą być składane w wersji papierowej i nie trzeba tego w żaden sposób uzasadniać
(ja się zastanawiałem nad odwrotną sytuacją, czy mógłbym wymagać po 18.04 a przed 18.10 składania ofert tylko w wersji elektronicznej, choć po wydaniu interpretacji UZP na temat formy składania elektronicznego JEDZa już nie muszę z tym w ogóle kombinować).

Uspokajanie przez UZP nie ma większego znaczenia, jeżeli nie zdążą z platformą do października (a jest takie realne zagrożenie - czy oni w ogóle wybrali już wykonawcę? xd), to żeby od 18.10 prowadzić przetargi trzeba będzie wykupić dostęp do platformy komercyjnej, o czym jeszcze UZP zdąży poinformować ;p a na razie sami tego jeszcze nie wiedzą. Dla mnie najważniejsze, że na razie wyjaśnili co robić z JEDZem, bo to było pilne, postępowaniami od 18.10 za bardzo się nie martwię, bo tam problem dualizmu formy dokumentów nie występuje.

bittersweet

Post autor: bittersweet » 13 lutego 2018, o 17:28

A co od 18 kwietnia ze zwyklymi oświadczeniami tymi w postępowaniach poniżej progów ue? Czy one również muszą byc w wersji elektronicznej?

marekw2

Post autor: marekw2 » 13 lutego 2018, o 18:02

Większej durnoty nie wdziałem. Plik z jedzem dołączony do oferty na nośniku elektronicznym np. CD jest "be", a dokładnie ten sam plik przekazany pocztą elektroniczną już jest super i spełnia wszelkie wymogi.Co ma zrobić zamawiający jeżeli przed terminem otwarcia ofert nie otrzyma emaila z jedzem. Otwierać taką ofertę i wzywać do uzupełnienia czy odrzucić?

jo

Post autor: jo » 14 lutego 2018, o 07:36

Pewnie wzywać, a co np zrobić z jedz jeżeli przyśle go wykonawca np dzień po TSO??

Awatar użytkownika
Tymek

Post autor: Tymek » 14 lutego 2018, o 12:21

A co zrobić, jeśli wykonawca "po staremu" włoży papierowego JEDZa do oferty?
Wszak zmiany miały być "na korzyść i w celu ułatwienia udziału"? :lol:

marekw2

Post autor: marekw2 » 14 lutego 2018, o 12:28

papierowy jedz=brak jedza, czyli wezwanie do przesłania poczta elektroniczną

kwassny

Post autor: kwassny » 14 lutego 2018, o 12:39

bittersweet pisze:
13 lutego 2018, o 17:28
A co od 18 kwietnia ze zwyklymi oświadczeniami tymi w postępowaniach poniżej progów ue? Czy one również muszą byc w wersji elektronicznej?
A czy jest jakiś przepis który to wprost nakazuje?
bo bałagan w przepisach przejściowych i rozporządzeniu w sprawie komunikacji jest, ale chyba jednak nigdzie nie ma takiego nakazu jasno sformułowanego.
marekw2 pisze:
13 lutego 2018, o 18:02
Co ma zrobić zamawiający jeżeli przed terminem otwarcia ofert nie otrzyma emaila z jedzem. Otwierać taką ofertę i wzywać do uzupełnienia czy odrzucić?
Czemu odrzucać, skoro jest obowiązek zastosowania 26.3
jo pisze:
14 lutego 2018, o 07:36
a co np zrobić z jedz jeżeli przyśle go wykonawca np dzień po TSO??
A co za różnica? skoro i tak jest obowiązek z 26.3

Mnie bardziej interesuje, czy jeżeli Wykonawca oleje elektronizacje i wyśle mi wydrukowanego JEDZa razem z ofertą to mam i tak wezwać do złożenia jeszcze raz ale w wersji elektronicznej? pod rygorem odrzucenia za brak JEDZa w wymaganej formie? :) :)
albo nie złożył z ofertą, a w odpowiedzi na wezwanie złoży ale w wersji papierowej? to z miejsca odrzucam, bo już raz wzywałem go do złożenia tego dokumentu? :) :)

marekw2

Post autor: marekw2 » 14 lutego 2018, o 12:53

:x
kwassny pisze:
14 lutego 2018, o 12:39
Mnie bardziej interesuje, czy jeżeli Wykonawca oleje elektronizacje i wyśle mi wydrukowanego JEDZa razem z ofertą to mam i tak wezwać do złożenia jeszcze raz ale w wersji elektronicznej? pod rygorem odrzucenia za brak JEDZa w wymaganej formie? :) :)
albo nie złożył z ofertą, a w odpowiedzi na wezwanie złoży ale w wersji papierowej? to z miejsca odrzucam, bo już raz wzywałem go do złożenia tego dokumentu? :) :)
Wygląda na to, że dwa razy tak czyli oferta do odrzucenia. Jeżeli nieodpowiednią formą elektronicznego jedza jest plik na cd to forma papierowa zupełnie nie powinna być brana pod uwagę. To się nazywa ułatwienie dostępu do zamówień dla mniejszych przedsiębiorców.

michalkiso

Post autor: michalkiso » 14 lutego 2018, o 13:30

Albo co zrobić w sytuacji, gdy wykonawca prześle JEDZa w formie lektronicznej ze 2 dni przed TSO, ale nie zabezpieczy go hasłem. W takiej sytuacji będzie możliwość zapoznania się z jego treścią przed TSO. Jak (nie)rozumiem UZP to hasło ma służyć właśnie temu, żeby zamawiający nie podejrzał JEDZa przed TSO :)

jo

Post autor: jo » 14 lutego 2018, o 13:58

nawet ja zabezpieczy to po mailu pewnie będzie można domniemać co to za oferent

Awatar użytkownika
Janosik
Administrator
Kontakt:

Post autor: Janosik » 14 lutego 2018, o 21:10

Informujemy, że w związku z istotnymi zmianami związanymi ze sposobem przekazywania Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, które obowiązywać będą od dnia 18 kwietnia 2018 r., (dotyczy postępowań wszczętych od dnia 18 kwietnia 2018 r.) Urząd Zamówień Publicznych przygotował Instrukcję składania JEDZ przy użyciu środków komunikacji elektronicznej oraz Przykładowe zapisy SIWZ dotyczące składania JEDZ w formie elektronicznej, a także Krótką instrukcję obrazującą graficznie sposób postępowania przy składaniu JEDZ.

Instrukcja składania JEDZ elektronicznie
Przykładowe zapisy SIWZ - elektroniczny JEDZ
Elektroniczny JEDZ - krótka instrukcja

Źródło: UZP

ODPOWIEDZ