Strona 1 z 1

Odrzucenie drugiej oferty a interes

: 23 lutego 2018, o 10:38
autor: erice
Od 2016 możliwe jest dokonanie czynności odrzucenia oferty jeszcze zanim będzie wybór, jako osobna czynność. Co sądzicie o interesie wykonawcy, który miałby ofertę drugą w kolejności, która zostałaby przez zamawiającego odrzucona, gdyby było jeszcze przed wyborem oferty.

Dawniej, to wiadomo - odrzucenie byłoby dokonane razem z wyborem i interes byłby tylko wtedy, gdyby jednocześnie odwołać się od swojego odrzucenia i np. zaniechania odrzucenia wybranego. Ale teraz, jeśli wyboru oferty jeszcze nie ma (więc trudno mówić jeszcze o zaniechaniu odrzucenia pierwszego w kolejności wykonawcy), to chyba jednak musi być nawet w takiej sytuacji uznany interes wykonawcy, którego oferta jest odrzucona.

Bo uprawomocnienie odrzucenia na pewno pozbawia go szans, a jeśli odrzucenie byłoby uznane za niezgodne z prawem, to dalej ma on szanse uzyskać zamówienie (np. w sytuacji, gdy Zam. dojdzie do wniosku, że "pierwszy" podlega odrzuceniu lub wykluczeniu bo np. nie złoży dokumentów.

a może tak, jak dawniej, trzeba składać odwołanie od własnego odrzucenia i zaniechania odrzucenia pierwszego (choć nie ma jeszcze wyboru, a więc potwierdzenia, że zam. nie odrzuca tej oferty)?