Brak zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Niech się mury pną do góry kiedy dłonie chętne są, budujemy betonowy, nowy dom

Moderator: Janosik

ODPOWIEDZ
Fu_
Posty: 1314
Rejestracja: 15 września 2008, o 12:19

Brak zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Post autor: Fu_ » 30 września 2009, o 22:11

Na etapie "podpisywania umowy" doszło do następującej sytuacji:
Zamawiający przesłał 10.09.2009 wybranemu wykonawcy umowę do podpisania po telefonicznym uzgodnieniu sposobu wpłaty zabezpieczenia należytego wykonania umowy (przelewem na konto zamawiającego) oraz zapewnieniu od wykonawcy, że wpłata ta zostanie dokonana najpóźniej w dniu podpisania umowy (zgodnie z zapisem w umowie). Umowa została zawarta z datą 16.09.2009 (przewidywany przez zamawiajacego termin dotarcia umowy "na biurko" upowaznionego do podpisania przedstawiciela wykonawcy) i wróciła od wykonawcy w dniu 24.09 podpisana, ale bez załączonego dowodu wpłaty zabezpieczenia nalezytego wykonania. Okazało sie że wykonawca "zapomniał" wpłacić zabezpieczenie w ustalonym terminie :| .
Rozumiem, że umowa mimo tego jest jednak jak najbardziej ważna, a obowiązkiem zamawiającego jest teraz zwrócić sie do wykonawcy o dotrzymanie zobowiązań zawartej umowy (pomimo jej naruszenia - wszak tam jest napisane: wykonawca wpłacił zabezpieczenie w wysokości... w terminie do dn.. itd) i wpłate zaległego zabezpieczenia.
Wadium nie było, więc nie ma skąd tej kasy sciagnac od wykonawcy - chociaz na pierwszy rzut oka wykonawca wyglada na takiego, co zamierza podjac sie tego zamowienia i zabezpieczenie wpłaci po ponagleniu, jedyny problem w tym przekroczonym terminie jego wniesienia, no i to, że dokumentacja postepowania będzie kontrolowana.
Czy jezeli wykonawca w miedzyczasie wniesie zabezpieczenie, pozwoli to uniknac zarzutu niezabezpieczenia należytego wykonania umowy przez zamawiającego i nie spowoduje nieważności tej umowy?

Ten temat ma 7 odpowiedżi

Musisz być zarejestrowanym i zalogowany użytkownikiem aby przeglądać odpowiedzi w tym temacie


Zarejestruj się Zaloguj się
 
ODPOWIEDZ