Roczne sprawozdanie za 2013 r.

Siała baba mak, nie wiedziała jak.
Awatar użytkownika
Max

Roczne sprawozdanie za 2013 r.

Postautor: Max » 7 stycznia 2013, o 08:24

Mam takie pytanie, nowelizacja wprowadza obowiązek przekazywania zamówień do 14 000 euro, z jednego źródła słyszałem że należy na dzień dzisiejszy już to ująć z innego że dopiero od 20.02, więc która opcja jest poprawna?

marcichy

Re: roczne sprawozdanie

Postautor: marcichy » 7 stycznia 2013, o 08:50

Podłączam sie o pomoc.....

Art. 98. [Sprawozdanie]

4.[81] Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres informacji zawartych w sprawozdaniu, jego wzór oraz sposób przekazywania, mając na względzie wymagania dotyczące treści sprawozdania przekazywanego Komisji Europejskiej, w tym rodzaj zamawiającego, kraj pochodzenia wybranego wykonawcy, wartość udzielonych zamówień, rodzaj zamówień i tryb ich udzielania oraz podstawę prawną zastosowania, a jeżeli ich wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 000 000 euro dla robót budowlanych albo 10 000 000 euro dla dostaw lub usług - także sposób wykonania zamówień, oraz biorąc pod uwagę obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej informacji o: liczbie i łącznej wartości zamówień udzielonych na podstawie wyłączeń obowiązku stosowania ustawy określonych w art. 4 pkt 1-3, 6, 7 i 10-13 oraz art. 136-138, łącznej wartości zamówień udzielonych na podstawie wyłączenia obowiązku stosowania ustawy określonego w art. 4 pkt 8.

Czy moglby ktos opisac o co chodzi??...szczególnie od (...)"oraz biorąc pod uwagę obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej informacji o: liczbie i łącznej wartości zamówień udzielonych na podstawie wyłączeń obowiązku stosowania ustawy określonych w art. 4 pkt 1-3, 6, 7 i 10-13 oraz art. 136-138, łącznej wartości zamówień udzielonych na podstawie wyłączenia obowiązku stosowania ustawy określonego w art. 4 pkt 8. "

Awatar użytkownika
black_perch

Postautor: black_perch » 7 stycznia 2013, o 09:02

Max pisze:...nowelizacja wprowadza obowiązek przekazywania zamówień do 14 000 euro...

Ale który, bo nie widzę żadnego przepisu, wprowadzającego taki obowiązek?????
Nr GG 38397957

marcichy

Postautor: marcichy » 7 stycznia 2013, o 09:48

a to: (...) obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej informacji o: (...) łącznej wartości zamówień udzielonych na podstawie wyłączenia obowiązku stosowania ustawy określonego w art. 4 pkt 8.

o co chodz??

Awatar użytkownika
black_perch

Postautor: black_perch » 7 stycznia 2013, o 10:12

marcichy pisze:a to: (...) obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej informacji o: (...) łącznej wartości zamówień udzielonych na podstawie wyłączenia obowiązku stosowania ustawy określonego w art. 4 pkt 8.
o co chodz??

Ale to nie jest obowiązek Zamawiającego, tylko RP (UZP) więc o co chodzi - w dalszym ciągu nie wskazaliście mi takiego przepisu???
Nr GG 38397957

Awatar użytkownika
Janosik
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Janosik » 7 stycznia 2013, o 10:46

Jeżeli Prezes dostanie taki obowiązek to w 5 minut później pojawi się odpowiednia nowelizacja przepisów na mocy której zamawiający będzie musiał to ewidencjonować.
Tak samo jak jest z obowiązkiem publikacji ogłoszenia o unieważnieniu postępowania unijnego. Przepisy tego nie nakazują, ale unia i tak tego wymaga.

Awatar użytkownika
black_perch

Postautor: black_perch » 7 stycznia 2013, o 11:45

Janosik pisze:Jeżeli Prezes dostanie taki obowiązek to w 5 minut później pojawi się odpowiednia nowelizacja przepisów na mocy której zamawiający będzie musiał to ewidencjonować.
Tak samo jak jest z obowiązkiem publikacji ogłoszenia o unieważnieniu postępowania unijnego. Przepisy tego nie nakazują, ale unia i tak tego wymaga.

OK - w 100% się z Tobą zgadzam. Jednak w tej chwili NIE MA I RACZEJ NIE BĘDZIE PRZEPISU, który wymuszałby na zamawiaczach obowiązek prowadzenia rejestrów (oczywistym jest, że wygodniej będzie prowadzić takie rejestry ale obowiązku nie ma!). Jeśli chodzi zaś o sprawozdanie za 2012 rok, to także nie widzę żadnych wątpliwości i sprawa jest dla mnie jasna i klarowna (co się rzadko zdarza w ZP ;) )
Max pisze:...nowelizacja wprowadza obowiązek przekazywania zamówień do 14 000 euro, z jednego źródła słyszałem że należy na dzień dzisiejszy już to ująć z innego że dopiero od 20.02, więc która opcja jest poprawna?

Powtórzę jeszcze raz - nieprawdą jest, że nowelizacja wprowadza obowiązek przekazywania jakichkolwiek zamówień - nowelizacja jedynie informuje nas, że w sprawozdaniu z art. 98 Pzp, będziemy musieli umieszczać dodatkowe informacje. Zakres tych informacji, forma i sposób przekazywania dopiero będzie określony odpowiednim rozporządzeniem!!! Do czasu wydania rozporządzenia działamy po staremu. A poza tym, na 99%, te "nowe" dodatkowe informacje będziemy zamieszczać najwcześniej w sprawozdaniu za 2013 rok. Także bez paniki proszę i spokojnie tworzyć rejestry zamówień poniżej 14 kEuro i innych zwolnionych z Pzp - oczywiście dla wygody a nie z obowiązku. 8-)
Nr GG 38397957

Awatar użytkownika
Max

Postautor: Max » 7 stycznia 2013, o 11:51

To ok, czyli tylko powyżej 14000 :)

nesia78

Postautor: nesia78 » 7 stycznia 2013, o 20:11

Z tego co wiem na dzień dzisiejszy to sprawozdanie z 2012 będzie po staremu ale już za 2013 ma być po nowemu czyli będzie trzeba wskazać zamówienia do 14 tys euro. Dlatego lepiej się już zabezpieczyć i sobie ewidencje założyć.

Apollo

Postautor: Apollo » 8 stycznia 2013, o 11:49

W komentarzu Arkadiusza Szyszkowskiego możemy przeczytać:

Istotne znaczenie ma zmiana dotycząca zamówień podprogowych. Zamawiający, którzy udzielają zamówień podprogowych (poniżej 14 000 euro), czyli zasadniczo każdy podmiot z sektora publicznego, na podstawie nowych przepisów będzie miał obowiązek zsumować wartość wszystkich zamówień podprogowych i umieścić ją w sprawozdaniu. Ustawodawca nie wymaga, aby wskazywać rodzaje zamówień czy przedmioty, wystarczające będzie podanie zbiorczej wartości z całego roku. Dla wielu zamawiających, którzy dotychczas operowali wyłącznie w wartościach podprogowych, oznacza to obowiązek sporządzenia i prowadzenia rejestru zamówień o najniższej wartości.
Mniejsze znaczenie będzie miał obowiązek dotyczący umieszczania w sprawozdaniu informacji o zamówieniach wynikających z wyłączeń przedmiotowych i podmiotowych. W tym przypadku koniecznością jednak będzie wskazanie obok zsumowanej wartości zamówień również ich liczby, co oznaczać będzie właściwie liczbę zawartych umów lub dokonanych zakupów.

andrzejka

Postautor: andrzejka » 8 stycznia 2013, o 13:33

Pani Teresa Zjawińska-Jankowska (na szkoleniu) twierdziła, że oznacza to, iż wszystkie zamówiena poniżej 14 tyś euro będą musieli sprawozdawać zamawiający do UZP. I, że będzie to dotyczyło udzielonych zamówień od 1 stycznia 2012 r. mimo, że nowelizacja wejdzie w życie 20 lutego.

Tomasz L.

Postautor: Tomasz L. » 8 stycznia 2013, o 13:52

A jak wpisać zamówienia pon. 14 tys. euro do obecnego sprawozdania? Szczegółowy zakres reguluje rozporządzenie. Bez jego zmiany nie będzie zmiany w bzp. Obecne rozporządzenie będzie obowiązywało max. przez 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Małe szanse, żeby to zostało zmienione przed 1 marca. Dla pewności można sprawozdanie przesłać przed 20 lutego.

Apollo

Postautor: Apollo » 8 stycznia 2013, o 14:05

andrzejka pisze: I, że będzie to dotyczyło udzielonych zamówień od 1 stycznia 2012 r. mimo, że nowelizacja wejdzie w życie 20 lutego.

Czego to ludzie nie wymyślą ... :lol:

Piotrex

Postautor: Piotrex » 8 stycznia 2013, o 16:27

A są w ogóle jakieś sankcje za nieprzesłanie sprawozdania?

nesia78

Postautor: nesia78 » 8 stycznia 2013, o 20:45

Apollo pisze:
andrzejka pisze: I, że będzie to dotyczyło udzielonych zamówień od 1 stycznia 2012 r. mimo, że nowelizacja wejdzie w życie 20 lutego.

Czego to ludzie nie wymyślą ... :lol:

To chyba jaja sobie robią.

marcichy

Postautor: marcichy » 9 stycznia 2013, o 08:30

Czy ktos ma juz pomysl jak wyliczyc u siebie te kwoty?
Ja sie tak zastanawiam i mysle ze bede prowadzic rejestr faktur jakie sa rezultatem przetargow, pozniej poprosze ksiegowosc o kwote wydatkow (bedzie wesolo bo jeszcze z nimi o tym nie rozmawialem;) jakie ponieslismy w danym roku (pomiejszona chyba o wynagrodzenia, podatki itp). Odejmne sume przetergow od kwoty z ksiegowowsci i mam wydatki z art 4.8.

8-)

i nie wiaodo czy te kwoty bedziemy podawac w netto (jak do przetargow) czy w brutto. Kwot netto to chyba ksiegowosc nie ma wiec ....to sa jakies jaja.

Awatar użytkownika
Max

Postautor: Max » 9 stycznia 2013, o 10:09

Właśnie wysłałem sprawozdanie, oczywiście "po staremu" :D

Fu_

Postautor: Fu_ » 9 stycznia 2013, o 14:17

marcichy pisze:Kwot netto to chyba ksiegowosc nie ma wiec ...

Bez przesady, w końcu kto ma posiadać takie informacje jak nie księgowość.

nesia78

Postautor: nesia78 » 9 stycznia 2013, o 19:57

Takie informacje niestety ja muszę posiadać i prowadzę rejestr zamówień do 14 tys i pow. 14 tys euro.

marcichy

Postautor: marcichy » 10 stycznia 2013, o 06:42

nesia78 pisze:Takie informacje niestety ja muszę posiadać i prowadzę rejestr zamówień do 14 tys i pow. 14 tys euro.

jakie wydatki posiadasz w rejestrze do 14 tys., tzn. czego one dotycza? (czy sa tam tez np. kupujecie kwaty 10 razy w roku za 50 zl., kupujecie 50 razy w roku paczki, napoje, chodzi mi o te wszystkie drobne wydatki....czy sa tam wszystkie przelewy za umowy zlecenia - gdzie nie ma faktury - a jedynie rachunki...)

Awatar użytkownika
Baś

Postautor: Baś » 10 stycznia 2013, o 19:24

Doczekaliśmy się ewidencjonowania wydatków z 4.8. Pomysł był już przy ostatniej dużej noweli. Ja na księgowość nigdy nie mogłam liczyć, więc wprowadziłam regulamin udzielania zamówień do 14000 euro (w 2009)i wykaz tychże zamówień, prosto i czytelnie: co, komu zapłacić, za ile. Księgowość? Proszę Was-w mętnej wodzie ryb nie widać..........

nesia78

Postautor: nesia78 » 10 stycznia 2013, o 22:22

marcichy pisze:
nesia78 pisze:Takie informacje niestety ja muszę posiadać i prowadzę rejestr zamówień do 14 tys i pow. 14 tys euro.

jakie wydatki posiadasz w rejestrze do 14 tys., tzn. czego one dotycza? (czy sa tam tez np. kupujecie kwaty 10 razy w roku za 50 zl., kupujecie 50 razy w roku paczki, napoje, chodzi mi o te wszystkie drobne wydatki....czy sa tam wszystkie przelewy za umowy zlecenia - gdzie nie ma faktury - a jedynie rachunki...)

Mam wszystko - niestety. Na każdą pierdołę należy złożyć wniosek.

Ps. nawet dwie paczuszki paluszków za 1,50zł :lol:

andrzejka

Postautor: andrzejka » 16 stycznia 2013, o 08:17

Rozumiem, że pozostaje nam czekać na przepisy wykonawcze wobec tego...

Fu_

Postautor: Fu_ » 18 stycznia 2013, o 17:09

Podobno ktoś stworzył matematyczny wzór pozwalający obliczyć wartość zamówień z art. 4.8 :idea: + ;) = :twisted:
A my nadal czekamy...

lexus

Postautor: lexus » 29 stycznia 2013, o 21:25

Witam
Również miałem szkolenie z prezes RIO, cóż dokładnie tak jest że za rok 2012 trzeba będzie sporządzić sprawozdanie z zamówień poniżej 14 tys euro.
Oczywiście zmiany w ustawie znów podzielili na dwie partie, i np. wielkie zmiany dot. podwykonawców przełożyli na koniec br. ciekawe dlaczego... :evil:
A więc każda jednostka będzie musiała taki rejestr prowadzić, a wiadomo że nie każda kiedykolwiek przeprowadzała postępowania, więc należy spodziewać się dużego napływu nowych rejestracji na buzp. Najciekawszym wydaje mi się fakt, kto takim jednostkom np. szkołom da cynk itd...

Wróć do „Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego”