unieważnienie po roztrzygnięciu -termin związania z ofertą

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

unieważnienie po roztrzygnięciu -termin związania z ofertą

Postautor: bogdan76 » 15 maja 2009, o 13:14

witam.chciałbym zapytac jakie środki odwoławcze przysługują mi i czy w ogóle przysługują jeśli moja oferta została wybrana jako najkorzystniejsza jednak nie zgłosiłem sie w terminie upływu związania z ofertą oraz nie przedłużyłem pisemnie terminu do podpisania umowy i na tej podstawie przetarg został unieważniony.pozdrawiam
bogdan76

Re: unieważnienie po roztrzygnięciu -termin związania z ofertą

Postautor: gyl » 15 maja 2009, o 13:27

Umowa z wybranym wykonawcą nie musi być zawarta w okresie związania ofertą, więc sam upływ tego terminu nie jest podstawą do unieważnienia postępowania (w związku z tym przysługiwałby Panu protest).
Napisz więcej szczegółów, to się upewnimy co i jak.
Awatar użytkownika
gyl

Postautor: pete » 15 maja 2009, o 13:29

To pytanie chyba powinno dotyczyć tego jakie środki prawne przysługują zamawiającemu w sytuacji gdy wybrany wykonawca okazał się niesolidny i nie przybył na podpisanie umowy, nie wyjaśnił dlaczego i na dodatek nie przedłużył też terminu związania ofertą. Zamawiający powinien zabrać mu wadium, a może nawet pozwać do sądu o odszkodowanie.
Awatar użytkownika
pete

Postautor: pete » 15 maja 2009, o 13:36

gyl pisze:Umowa z wybranym wykonawcą nie musi być zawarta w okresie związania ofertą, więc sam upływ tego terminu nie jest podstawą do unieważnienia postępowania (w związku z tym przysługiwałby Panu protest).
Napisz więcej szczegółów, to się upewnimy co i jak.

Myślę, że jednak nie. Wykonawca został wybrany i zaproszony do podpisania umowy. Nie przyszedł podpisać. Środki ochrony prawnej przysługują jeżeli interes prawny wykonawcy w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Taki interes nie doznał uszczerbku bo wykonawca został wybrany przecież. Natomiast art. 94 ust. 2 mówi:

"Jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert, bez przeprowadzania ich ponownej oceny, chyba że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 93 ust. 1."

Może wybrać ofertę z pozostałych, ale nawet jeśli jakieś poprane oferty są nie musi wybierać i może unieważnić postępowanie. Oczywiście art. 93 nie przewiduje takiej przesłanki wprost, ale nie ma wątpliwości, że taki skutek wynika z 94.2
Awatar użytkownika
pete

Postautor: gyl » 15 maja 2009, o 14:07

Bogdan nie napisał, czy został wezwany do podpisania umowy.
Zresztą, w umowie przedwstępnej każda ze stron może dochodzić jej zawarcia.
Awatar użytkownika
gyl

Postautor: Piotrex » 15 maja 2009, o 14:32

gyl pisze:Zresztą, w umowie przedwstępnej każda ze stron może dochodzić jej zawarcia.

A to skąd się wzięło?
Piotrex

Postautor: Piotrex » 15 maja 2009, o 14:34

A tak w ogóle, to na unieważnienie protestować można, bo jest bezpodstawne.
Tylko że do zawarcia umowy i tak się zamawiającego nie zmusi, można tylko prosić.
Piotrex

Postautor: bogdan76 » 15 maja 2009, o 14:40

w rozstrzygnięciu przetargu z dnia 27.04.2009 zapis: w sprawie terminu podpisania umowy należy skontaktować się po upływie 7 dni od otrzymania niniejszego zawiadomienia telefonicznie z..." ja się kontaktowałem jednak nie mogę tego udokumentować chyba ze bilingi;) żadnego wezwania do podpisania nie otrzymałem ani zapytania .
unieważnienie otrzymałem dziś tj 15.05
"podstawą unieważnienia jest art.93.ust.1pkt.7 ust.PZP
UZASADNIENIE. Ponieważ termin zwiazania z ofertą mijał dna 08.05.2009 a zamawiający nie zawarł umowy z wykonawcą w okresie związania z ofertą postępowanie zostaje unieważnione.jednocześnie informuję że zostało ogłoszone nowe postępowanie na powyższe zamówienie w dniu 12.05.2009 ."

dodam tylko iż w dniu 06.05.2009 zawarłem umowę z tow.ubezpieczeń "gwarancję należytego wykonania kontraktu" i w dniu 07.05 udałem się do zamawiajacego jednak nie zastałem osoby odpowiedzialnej za podpisanie umowy (oczywiście nie mogę tego udokumentować gdyż pani z sekretariatu zapewne stwierdzi że mnie nie widziała;) jednak zabezpieczenie mam zawarte w dniu poprzedzającym zak.terminu związania z ofertą więc chyba oczywistym jest iż umowę podpisać chciałem
bogdan76

Postautor: Piotrex » 15 maja 2009, o 14:49

Bogdan, niestety zostałeś wy....any. :|

Trzeba było do 8 maja zostawić zamawiającemu pismo, a najlepiej jednostronnie podpisaną mowę.
Piotrex

Postautor: boc » 15 maja 2009, o 14:55

Protestuj na unieważnienie postępowania!
Licz się jednak z odrzuceniem - skoro zamawiający jest tak beszczelny jak piszesz, prawdopodobnie stwierdzi, że nie masz interesu prawnego, bo minął termin związania ofertą.

Mimo wszystko nie odpuszczaj.
Awatar użytkownika
boc

Postautor: bogdan76 » 16 maja 2009, o 13:07

nie odpuszczę i poinformuję.a dodam tylko że w dniu 07.05.2009 otrzymaliśmy informację (ustną niestety)od zamawiającego iż wpłynął protest cała noc nie przespana by odeprzeć zarzuty nad ranem olśnienie że protest wpłynął w 7 dniu po ogłoszeniu ale odliczając dni wolne więc trzeba było pół dnia poświęcić zamawiającemu aby mu udowodnić że zapis ustawy mówi o 7 dniach wliczając święta jedyny wyj. to gdy termin upływa w dzień ustawowo wolny od pracy i o przedłużeniu terminu związania się nie pomyślało :(
bogdan76

Postautor: gyl » 16 maja 2009, o 13:26

Piotrex pisze:
gyl pisze:Zresztą, w umowie przedwstępnej każda ze stron może dochodzić jej zawarcia.

A to skąd się wzięło?

Oferta oświadczeniem woli wykonawcy, wybór najkorzystniejszej oferty oświadczeniem woli Zamawiającego.
Art. 389 § 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym odszkodowaniem za uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej i dochodzeniem zawarcia umowy przed sądem.
Awatar użytkownika
gyl

Postautor: Piotrex » 18 maja 2009, o 09:31

Sugerujesz, że wybór przez Z. oferty W. stanowi zawarcie umowy przedwstępnej?
Przyznam, że niegłupia koncepcja. Czy Ty jesteś jej autorem?
Piotrex

Postautor: Janosik » 18 maja 2009, o 09:36

Autorem jest ustawa z 1964 roku :-)
Awatar użytkownika
Janosik
Administrator

Postautor: Piotrex » 18 maja 2009, o 11:01

Janosik pisze:Autorem jest ustawa z 1964 roku :-)

To trochę nie moja epoka. Wolałbym coś aktualniejszego...
Piotrex

Postautor: gyl » 18 maja 2009, o 11:21

To jest koncepcja lansowana przez Prof. Szostaka i chyba jak najbardziej na miejscu (w końcu pzp to tylko zestaw szczególnyych, w stosunku do uregulowanych w k.c., procedur prowadzących do zawierania umów cywilnoprawnych).
Awatar użytkownika
gyl

Postautor: Piotrex » 18 maja 2009, o 11:28

gyl pisze:To jest koncepcja lansowana przez Prof. Szostaka i chyba jak najbardziej na miejscu (w końcu pzp to tylko zestaw szczególnyych, w stosunku do uregulowanych w k.c., procedur prowadzących do zawierania umów cywilnoprawnych).

A masz jakiś namiar na jego tekst w tym temacie?
Piotrex

Postautor: gyl » 18 maja 2009, o 12:15

Mogę Ci podrzucić notatki :lol:
A tak na serio - w sobotę mam kolejny wykład - mogę go w tej kwestii pociągnąć za język. Może podpowie jakieś lektury, orzeczenia czy inne źródła.
Awatar użytkownika
gyl

Postautor: bogdan76 » 19 maja 2009, o 21:03

ja byłbym zainteresowany ;)
bogdan76

Postautor: Tymek » 19 maja 2009, o 22:05

Piotrex pisze:A masz jakiś namiar na jego tekst w tym temacie?

Ryszard Szostak, Przetarg nieograniczony na zamówienie publiczne. Zagadnienia konstrukcyjne, Kraków 2005
http://alpha.bn.org.pl/search~S4*pol?/cII+2.550.587/cii+2+550+587/-3%2C-1%2C0%2CE/frameset&FF=cii+2+550+587&1%2C1%2C
może jeszcze jest do nabycia u Wydawcy:
http://janek.ae.krakow.pl/~wyd_ae/index.php?p=2&id=58
Jak trzeba i jak znajdę chwilkę to rzucę cytatem - ale jak widać ostatnio z czasem krucho u mnie, na Forum zaglądam raz na tydzień albo i rzadziej...
Awatar użytkownika
Tymek

Postautor: bogdan76 » 29 maja 2009, o 00:12

boc pisze:Protestuj na unieważnienie postępowania!
Licz się jednak z odrzuceniem - skoro zamawiający jest tak beszczelny jak piszesz, prawdopodobnie stwierdzi, że nie masz interesu prawnego, bo minął termin związania ofertą.

Mimo wszystko nie odpuszczaj.

protest odrzucony.
czy przysługuje mi dalsze prawo do odwołania?bo już troszkę się pogubiłem.
bogdan76

Postautor: Piotrex » 1 czerwca 2009, o 15:21

bogdan76 pisze:protest odrzucony.
czy przysługuje mi dalsze prawo do odwołania?bo już troszkę się pogubiłem.

Jeśli to przetarg unijny - przysługuje. Jeśli krajowy - nie przysługuje.
Piotrex

Postautor: Pedro » 3 czerwca 2009, o 09:35

no właśnie, niestety chory art. 184 ust. 1a pzp poniżej progów nie daje pokrzywdzonym wykonawcom możliwości odwołania się od unieważnienia postępowania ... no chore :(
Awatar użytkownika
Pedro

Postautor: Janosik » 3 czerwca 2009, o 09:45

Pisz skargę do Prezesa. Na pewno nic nei wskórasz, jednak być może dostaniesz jakieś inteligentne (zdaniem uzp) wyjaśnienie, czemu zamawiający tak postąpił :-)
Może też okazać się, że twój protest został odrzucony bezprawnie, jednak zamawiający w wyjaśneiniach poruszy całkiem inny zarzut i będzie ok.
Zobacz, jak się TO robi w Chicago
Awatar użytkownika
Janosik
Administrator

Postautor: Piotrex » 3 czerwca 2009, o 13:35

Pedro pisze:no właśnie, niestety chory art. 184 ust. 1a pzp poniżej progów nie daje pokrzywdzonym wykonawcom możliwości odwołania się od unieważnienia postępowania ... no chore :(

To chyba dobrze. Postępowanie odwoławcze przedłużyłoby agonię Wykonawcy, a i tak nikt nie zmusiłby Zamawiającego do zawarcia umowy.
Piotrex

Wróć do Środki ochrony prawnej